Съвсем скоро публикувахме стаийка с избрани рецепти от Родопите. Интереса ви ни изненада повече от положително. Получихме много добри отзиви, които ни подтикнаха да продължим в тази насока и успяхме да съберем още малко традиционни и не толкова известни рецепти, които малко от вас са опитвали. Гарантирано вкуса е неповторим, изцяло в традициите на Родопите. Рецептите са описани съвсем накратко, но при желание от вас можем да публикуваме и цялата детайлна информация за всяка една от тях!
Каша с лапад, коприва или киселец
За да приготвим тази вкусна разядка, която преспокойно може да бъде подносене и като основно ястие са ни необходими лапад ( или някой от другите изброени зеленчуци), царевично брашно, масло, прясно мляко, яице, орехови ядки, сол на вкус. Почистеният и измит лапад се нарязва на ситно и се слага в подсолена вода. След като заври се добавя брашното и се бърка до получаването на хомогенна смес. След 15-на мин се добавят и останалите съставки. Добър апетит J
Мачкани картофи
Вкусно и питателно. Измитите и обелени картофи се сваряват в подсолена вода, след което се мачкат до получаването на пюре. Задушават се масло, лук и червен пипер, след което се разбъркват с пюрето. Подходящо е да се поднесе с кисело мляко.
Кочан с картофи (кочан- алабаш)
Едно малко познато ястие, за което трябва около килограм кочан, който се сварява в подсолена вода. След сваряването му се добавят измитите и нарязани картофи и маслото. Когато картофите омекнат, кочанът е готов. За финал се се добавя червен пипер.
Картофи задушени с тиква
Ястие, което е подходящо за есенно-зимния сезон, когато има изобилие от тикви. Пържим картофите, както обикновено и ги поставяме в тенджера. Нарязваме тиквата на кубчета, поставяме маслото и заливаме с бульон (какъвто си приготвите, важно е да е от месо). Вари се до сваряване на тиквата на слаб огън.
Юфка с орехи
Традиционната юфка може да бъде приготвена и по-малко по различен начин, а именно с орехи. След като се свари и овкуси с препържено масло, захар и ситно смлени орехи, тя може да бъде поднесена и да оберете аплодисмените.
Препителници
Самото име на тази закуска говори за хранителните му качества. От кисело мляко, бяло брашно, сода и сол на вкус се замесва меко тесто. Оформят се кръгли питки, които се пекат на печка, котлон или сач. Готовите препителници се намазват с масло от двете страни, докато са топли. Страхотна идея за закуска, преди дългия ски ден 🙂
Проматница
Тази типично родопска питка се приготвя изключително лесно. Необходими са брашно, вода, сол и мая, от които се замесва тесто, което се оставя да втаса около 40 минути. Разточва се на пласт от около 2 см. И се оставя да втаса още половин час. Щом тестото е готово се набожда с вилица многократно и се поставя в умерена фурна. След като се зачерви, докато е още топла проматницата, може да се намаже с масло, мед или да се поднесе със сирене.
Жупкар с картофи
Вероятно сте чували думата „жупкар“, която всъщност е наименованието на сушен зелен фасул. Е, за тази рецепта са ни необходими жупкар, картофи, домати, масло, лук, бяло брашно, магданоз и подправки на вкус. Жупкарът се измива и накисва в студена вода. Отделно се задушават лука, доматите, брашното и червения пипер. Добавят се към фасула и се варят на тих огън. Преди пълното му сваряване се слагат почистените, измити и нарязани картофи. Вари се до сваряване на картофите. Звучи вкусно?
Кешкек по смилянски
След голямата група на безмесни родопски специалитети, ще ви представим и една изключително вкусна рецепта с месо. За това ястие е необходимо хубаво овче месо, което се обезкостява и нарязва на малки парченца, след което се сварява. Отстранява се пяната, щом е готово и се посолява. Отделно се сварява пшеницата, смесва се с месото и се бърка, докато се получи пихтиеста смеси мазнината излезе на повърхността. Подходящо за стдените зимни дни и адски вкусно, ако е сготвено от ръцете на родопчанка 🙂
Лучетина
Името на ястието подсказва за основната съставка на ястието, а именно лук-праз. Ситно нарязаният се сварява и към него се прибавя бърканица (айрян) и масло. Когато отново заври се прибавя царевичното брашно и се бърка постоянно докато се свари брашното и започне да се отделя от тенджерата. Лучетината се изсипва в тава и е готова за ядене. Поднася се с кисело мляко.